Ks. Jerzy Kusy – Published 5/16

JUBILEUSZ 1050-LECIA CHRZTU POLSKI
 

  Chrzest Polski! Wydarzenie, które jest nie tylko bardzo ważnym symbolem dla naszej ojczyzny ale historycznie daje początek państwu polskiemu jak i Kościołowi katolickiemu na ziemiach polskich.  Chrzest polskiego księcia Mieszka I i całego jego dworu historyczna tradycja datuje na 14 kwietnia 966 w Wielką Sobotę lub w Niedzielę Wielkanocną. Jako hipotetyczne miejsce historycy podają: Ratyzbonę, Kolonię, Czechy, Ostrów Lednicki, Poznań lub Gniezno. Mimo, iż czasami kwestionuje się tę datę, gdyż źródła średniowieczne różnią się zarówno w opisie okoliczności, w jakich doszło do chrztu, jak też próbują znależć inne daty tego wydarzenia, to jednak znaczenie przyjęcia chrześcijaństwa dla kształtującej się Polski jest niepodważalne. Jednak o tym szczególnym momencie w naszych dziejach tak naprawdę – przywołując fakty – możemy powiedzieć niewiele. Trudno o źródła, które by pokazały, jak ów początek polskiego chrześcijaństwa naprawdę wyglądał. Ale nie jest to najważniejsze, zaś bardzo istotne sa aspekty historyczne i polityczno-społeczne tego wydarzenia, Na pytanie, co by było gdyby Polska nie przyjęła chrztu, wielu historykow odpowiada: – Na pewno Polski by nie było, absolutnie nie dało by się jej utrzymać. 

    Mieszko I zdecydował się na przyjęcie chrztu z Rzymu. Wejście do chrześcijaństwa zachodniego zostało poprzedzone małżeństwem z księżniczką czeską Dobrawą w roku 965. Książę Polski chciał pozyskać księcia czeskiego jako sprzymierzeńca w walce ze słowiańskimi Wieletami.   To dzięki temu aktowi Polska weszła w krąg kultury chrześcijańskiej i złączyła się kulturowo z Europą Zachodnią.

     Mieszko I przyjmował chrześcijaństwo z całym bagażem spraw, które szły w ślad za przyjęciem chrztu, tzn. przyjmował chrześcijaństwo i jednocześnie przyjmował jedyny skuteczny w X wieku model organizacji państwa. W ten sposób książę zapewnił Polsce równorzędne miejsce wśród państw chrześcijańskiej Europy.

Polski władca przyjmując chrzest zdecydował się na stworzenie trwałej organizacji. Podbój ludów ościennych to nie wszystko, on musiał jakoś ten podbój scementować – taka jest zdecydowana opinia historykow.

Przyjęcie chrztu przyczyniało się do trwalszego zespolenia młodego organizmu państwowego.  Utworzenie hierarchii kościelnej ułatwiło administrowanie krajem, można było struktury i dostojników Kościoła wykorzystać do zadań państwowych. Przez Chrzest i proces chrystianizacji Polska na trwałe związała się z zachodnim kręgiem kultury europejskiej. 

     Pewnie też nie do końca nawet współcześnie zdajemy sobie sprawę z tego, jak ściśle nasze życie codzienne związane jest z całą kulturą chrześcijańską. Proces konstytuowania się tejże kultury był procesem długofalowym. Chrzest przyjęty przez Mieszka I nie powodował automatycznego przyjęcia nowej kultury, nowych wierzeń, nowych zwyczajów; proces ten rozciagniety był na dziesiątki lat.   W efekcie przemian w średniowieczu ukształtował się rok obrzędowy, oparty na kalendarzu liturgicznym. Jednakże, co jest istotne, święta, które wprowadził Kościół katolicki, mimo jedności liturgicznej otrzymały regionalne oblicza, regionalny koloryt paraliturgiczny. Ta różnorodność była (i jest nadal) efektem doświadczeń osób biorących udział w kulturze, ich wyobrażeń o tym, jak ta kultura powinna funkcjonować i jak wyglądać. Jest konstruktem świadomości poszczególnych pokoleń. Również całe życie rodzinne niemalże nierozerwalnie związane było z wyznawaną religią. To tu przekazywano normy zachowań: uczono dzieci chociażby pożądanych zwrotów grzecznościowych, które powodowały, że było się postrzeganym w grupie społecznej jako osba dobrze wychowana.

    Trudno w krótkim artykule podkreślić wszystkie istotne aspekty tegoż wydarzenia zarówno w perspektywie narodowej jak i osobistej; niemniej nikt chyba z naszych rodaków nie kwestionuje doniosłości tego wydarzenia dla Polski i Polonii.  Patrząc więc na to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszej Ojczyzny, my – Polacy powinniśmy być wdzięczni naszym protoplastom i myślę, że powinniśmy starać się jak najlepiej uczcić ten ważny jubileusz. Dlatego właśnie chcemy celebrować wspólnie rocznicę Chrztu Polski w  NIEDZIELĘ 19 CZERWCA o godz. 3 po południu w kościele św. Jana Kantego w Cleveland.  Uroczystościom przewodniczyć będzie J E Ksiądz Biskup Witold Mroziewski, biskup pomocniczy Brooklynu w Nowym Jorku. Po Mszy św.  w auli parafialnej odbędzie część artystyczna oraz spotkania towarzyskie przy smacznym  posiłku i zabawie tanecznej.  Zapraszamy!    ks. Jerz Kusy