Ks. Jerzy Kusy – Published 6 to 8/16

TRANSLATE

Jubileuszowe uroczystości chrztu Polski

                Historia jest ważnym elementem składowym każdego narodu i każdego państwa; to w oparciu o nią buduje się tożsamość narodową, a czerpiąc z jej wiedzy wzmacnia się więzy życia społecznego określonej zbiorowości ludzkiej. Dlatego właśnie trzeba znać historię swego Narodu i przypominać o najważniejszych w niej wydarzeniach, które często są jak słupy milowe w dziejach narodu; należy także starać się by młode pokolenia o tej historii nie zapominały. Dlatego właśnie zarówno Polacy w Ojczyżnie jak i Polonia rozsiana po całym świecie czyni wiele by rok 2016 upamiętnić jako ważny jubileusz chrztu Polski, wydarzenia, które w 966 roku dało podwaliny polskiemu państwu i polskiemu Narodowi.

                Wpisując się w ten nurt Polonia w Cleveland zorganizowała obchody 1050 – lecia chrztu Polski. Uroczystości odbyły się w pięknym, niedawno odnowionym kościele św. Jana Kantego, gdzie proboszczem jest ks. Lucjan Stokowski. 19 czerwca o godzinie 3- ciej po południu celebrowaliśmy uroczystą Mszę św., której przewodniczył urodzony i wyświęcony na kapłana jeszcze w Polsce ks. biskup Witold Mroziewski, który jest biskupem pomocniczym diecezji Brooklyn w stanie Nowy Jork. Wraz nim konclebrowało 10 polskich i polonijnych kapłanów. Po uroczystm wejściu, prowadzonej przez weterańskie poczty sztandarowe, procesji i wspólnym śpiewie “Z dawna Polski…” przywitał zgromadzonych ks. Stokowski. Mszę św. poprzedził kilkuminutowy odczyt historyczny traktujący o tym doniosłym dla Polski wydarzeniu.  W homili mszalnej ks. biskup również podreślił znaczenie chrztu Mieszka I i jego poddanych dla życia społecznego i duchowego Polaków na przestrzeni dziejów. Kolorytu Mszy św. dodała procesja z licznymi darami (między innymi obraz stauroteki-najstarszego polskiego relikwiarza), w której znaleźli się przedstawiciele niemal wszystkich organizacji polonijnych z Cleveland; nawet udało się przygotować kosz z produktami ziemi łomżyńskiej, z której wywodzi się ks. biskup Mroziewski. W  dobrej akustyce kościoła podniośle brzmiały polskie pieśni, jak choćby pierwszy polski hymn “Bogurodzica”, tym bardziej, że śpiewom przewodził chór złożony z przedstawicieli polonijnych parafii.

                W przekroju całej uroczystości, włączając równiez przygotowania, należy  podkreślić duże zangażowanie różnych grup i środowisk polonijnych na czele z parafiami, placówkami weteranów, polskich szkół (szczególna wdzięczność dla szkoły im. Henryka Sienkiewicza) jak i wszystkich, którzy indywidualnie dołożyli swoją cegiełkę do tego ważnego polonijnego wydarzenia. Jednak, co należy podkreślić, nie byłoby tej celebracji, gdyby nie inspiracja i wysiłek włożony przez polskich kapłanów: ks. Lucjana Stokowskiego, ks. Józefa Bożka, ks. Andrzeja Knapika i niżej podpisanego.

 Pomimo tego, że uroczystości w kościele trwały niemal dwie godziny, nie było żadnych narzekań, a wręcz bardzo pozytywne komentarze, którymi dzielili się uczestnicy podczas towarzyskiego spotkania przy muzyce “Ptaków” i smacznym jadle z dobrymi napitkami w sali parafialnej bezpośrednio po Mszy św.

                Uroczystości jubileuszowe chrztu Polski potwierdziły raz jeszcze, że Polonia jest otwarta na wspólne przeżywanie ważnych wydarzeń nie tylko historycznych ale też na wspólne spotkania towarzyskie i kultywowanie polskich tradycji.

            Z życzeniami dobrego, pełnego słońca i radości wakacyjnego czasu,       ks. Jerzy Kusy