Lech Foremski – Published 6 to 8/16

TRANSLATE

Wystawa malarstwa, grafiki i biżuterii Janusza Zadurowicza.

 

W dniach 12 i 13 sierpnia o godzinie 7:00pm., będziemy gościli w „PACC”, polskiego artystę, Janusza Zadurowicza. Janusz jest znanym w Polsce i zagranicą, malarzem, grafikiem i także twórcą biżuterii. Jego biżuteria zawiera prymitywne aspekty estetyczne, łączące się z prostotą kolorów. Sięgając formą do starosłowiańskich, historycznych wykopalisk. Artysta głównie posługuje się takim  materiałem, jak pozłacany brąz, który jest jego podstawowym metalem.

Zapraszamy na wystawę, żeby osobiście zobaczyć jego prace!

 

Janusz Zadurowicz pisze o sobie:

Urodziłem się w 1956 r. w Łęczycy. Pamiętam, że moja babcia, Halina Kononowicz, plastyczka wykształcona jeszcze przed wojną w Wilnie, powiedziała do mnie, gdy byłem dzieckiem, że wiatr potrafi zmienić kolor liści. Wpływ babci stał się decydujący na moje postrzeganie świata. Przebywanie w jej obecności powodowało, że otaczające mnie rzeczy: drzewa, ptaki, chmury na niebie, piasek rozsypany na drodze, słońce, były w moim dziecięcym umyśle „tworzone” w nowy sposób, biorący pod uwagę nowe czynniki potrafiące zmienić rzeczywistość: kolor, dźwięk, słowo.

Mieszkając przez dziewięć lat w Stanach Zjednoczonych, miałem przywilej zetknąć się w czasie studiów w Greenville Tech. College z takimi wybitnymi pedagogami jak Linda McCune i John Antonio, dzięki którym poznałem nowe techniki związane z twórczością plastyczną.

W przeciągu wielu lat pracy twórczej zrealizowałem kilkadziesiąt wystaw plastycznych potwierdzonych recenzjami w fachowej prasie w Polsce, w Niemczech, w Japonii i w Stanach Zjednoczonych. Moimi recenzentami byli między innymi: Barbara Tomassi z Muzeum Narodowego w Warszawie, Piotr Sarzyński z „Polityki”, Marcin Skalski-Truskolaski z „Rzeczpospolitej”, Margaret Hawkins z „Chicago Sun-Time”, Fredn Camper z „Chicago Society of Arts”, Horst Hanneman z „Lübeckische Blätter”. Otrzymałem za swoją twórczość trzynaście nagród, głównie w Stanach Zjednoczonych i w Polsce, między innymi w 1995 roku pierwszą nagrodę za plakat dla Organizacji Narodów Zjednoczonych z siedzibą w Nowym Jorku. Prace zostały przyjęte do: The MOCA (Museum of Computer Art) in New York, The United Nations Museum in New York.

Przykłady samodzielnej twórczości artystycznej to: okładki: miesięcznika „Więź”, „Pearson Education Inc. Art: A Brief History, 2004”, ilustracje dla dzieci: Mark Johnston „Hej, Johnny Appleseed”, okładki dla płyt kompaktowych dla artystów jazzowych „Akwarium Agency”, pocztówki „Instytut Alberta”, plakaty „Greenville Technical College”. Jednak główną dziedziną moich zainteresowań pozostaje malarstwo i w jego obrębie odkrywanie nowych technik malarskich.

Od 1992 roku jestem członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków ZPAP.

 

O malarstwie Jasia Zadurowicza

 

Pracownia w Warszawskich Fortach Mokotowskich. Światło z przeszklonej ściany pofabrycznego budynku pada na wiszące obrazy, wydobywa ich fakturę, energiczne jednocześnie przemyślane i przeczute uderzenia narzędzi szpachelek, pędzli.

 

W swoich pracach Jaś nawiązuje do malarstwa materii, grube płaszczyzny farby połączonej z kolażem budują kompozycję jego dzieł. Ważną rolę w pracach Jasia odgrywa kolor. Budowany przenikającymi się plamami świat malarski sprawia wrażenie wibrującego, nie pozostawia żadnego fragmentu obrazu obojętnym. W tym należy upatrywać w malarstwie Jasia tradycji szkoły powojennego polskiego koloryzmu. To kolor w powiązaniu z bogato potraktowaną, plastyczną fakturą decyduje o charakterze jego obrazów.

…Część obrazów w fazie przygotowawczej z naniesioną fakturą czeka na ostatni szlif, niektóre bardziej surowe, inne rozmalowane. Patrząc na nie odnoszę wrażenie, że ożywa świat dziś zupełnie niedostępny. Jaś przeszedł długą drogę, jako artysta poszukujący formy poprzez kolor i walor, nadal podróżując w przestrzeniach plastycznych.

 

Krzysztof Lang

 

Dodam także, że sponsorką i kolekcjonerką twórczości i biżuterii, Janusza Zadurowicza jest Zofia Piłsudska, wnuczka Marszałka Józefa Piłsudskiego, która stworzyła całą kolekcję na stronie internetowej https://www.facebook.com/sophiepilsudski.